
Płyny są nieodłączną częścią wielu gałęzi przemysłu. Jedną z podstawowych własności płynów jest ich lepkość. Lepkość jest jednym z głównych parametrów płynów w przyrodzie. Oznacza ona w najprostszym tłumaczeniu trudność pływania elementu w cieczy. Można to sobie łatwo wyobrazić. Wystarczy że pomyślimy o naczyniu z wodą do którego wrzucamy jakiś małej objętości, lekki przedmiot. Będzie się on zanurzał z pewną prędkością. Prędkość zanurzania tego przedmiotu zależy właśnie od lepkości cieczy do której wrzucimy przedmiot. Oczywiście przy wyjaśnieniu pomijam rolę przedmiotu ponieważ zakładam że do dwóch różnych cieczy wrzucamy ten sam przedmiot i mierzymy różnicę w szybkości zanurzania.
Tego typu pomiary znacznie ułatwia nam urządzenie potocznie nazwane lepkościomierze, a bardziej naukowo wiskozymetrem. Urządzenie to służy właśnie do pomiaru lepkości cieczy w warunkach laboratoryjnych. Urządzenie można kupić na przykład w agencji Anticorr która zajmuje się sprzedażą tego typu i innych urządzeń pomiarowych.
Są różne typy wiskozymetrów. Dawniej używane były manualnie obsługiwane, w których trzeba było mierzyć czas opadania przedmiotu i porównywać go do czasu opadania w wodzie który był znany. Obecnie jest o wiele prościej i mamy przystosowane do tego urządzenia które zrobią za nas wszelkie pomiary i dzięki temu będzie nam o wiele łatwiej mierzyć lepkość cieczy. A ta wartość da nam już wiele informacji na temat cieczy którą będziemy mierzyć. Obecne wiskozymetry pozwalają na szybki i sprawny pomiar co jest dużym ułatwieniem dla badaczy.